Kto pomôže živnostníkom? Pre koho nebudeme priesvitní?

Autor: Ján Plesník | 14.11.2019 o 10:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  537x

Nám živnostníkom doteraz nikto nepomohol. Na vlastnej koži som si overil, že nemáme oporu v súčasných politikoch. Možno nerozumejú našim potrebám. Zrejme preto, že rozumejú potrebám niekoho iného a my živnostníci ich moc nezaujíma

Môj osobný príbeh, a aj vďaka „pomoci“ štátu som pred krachom

Živnostníkom som od roku 1996. V roku 2002 som realizoval stavebnú zákazku v Bratislave. Dielo som odovzdal, ale peniaze nedostal. V rukách za moju prácu zostali namiesto zarobených peňazí pohľadávky. Veril som, že tie budú vyplatené. A ich vyplatenie navyše postráži súd, ktorý mi bude garantovať spravodlivosť a legitimitu môjho nároku. Mýlil som sa. Tak to na Slovensku nefunguje. Svoje vtedajšie záväzky z podnikania som vyrovnal voči zamestnancom a veriteľom zo svojich úspor. Áno, aj rodinných. Moje pohľadávky od roku 2002 neboli doteraz vyplatené. Je rok 2019. Ako je to vôbec možné?

Si živnostník? Tak plať!

V roku 2014 som zistil, že moje pohľadávky nemajú pre organizácie štátnej správy, banky a veriteľov  inú hodnotu, len účtovnú.  Nikto ich nechcel, aj keď išlo o judikátne pohľadávky  v hodnote viac ako pol milióna euro. Súd ma odkázal na nútený výkon práva a posunul ich na exekútora, resp. na podanie konkurzu na dlžníka. Na príjem od exekútora a konkurzného správcu čakám dodnes.  Mám šťastie. Som zdravý, mám čas čakať.

Jediný orgán štátnej správy, ktorý berie na vedomie existenciu mojich papierikov a ochotne som mnou komunikuje, aby mal všetky informácie, čo treba, je finančná správa. Tá mi podľa platného zákona láskavo umožnila zaplatiť z vystavených faktúr DPH a pri ukončení živnosti, ma požiada opäť v zmysle platného zákona zaplatiť z toho, čo nemám, dane. Som šťastný živnostník, mám z čoho.  Z pohľadávok, ktoré nikto nechce.

Si živnostník? Nie. Si roboš a zlodej.

Súdna moc zlyhala. Čakal som, ale zrejme nelogicky, že ak niekto príde na to, že je takýchto prípadov viac, že nám bude chcieť pomôcť. Bude chcieť, aby v tomto štáte platila elementárna spravodlivosť.  A že práva tých, čo sme sa narobili a nedostali za to zaplatené, bude chrániť. Že niekto v parlamente za nás buchne do stola a spravodlivosť voči nám presadí. Zase som sa mýlil.

Lebo my živnostníci sme asi priehľadní. Nikto nás nevidí. A keď príde niekto nový a my si povieme, hurá, pre tohto by sme už nemuseli byť priesvitní, ten nami zase opovrhuje. Pre neho sme len roboši a zlodeji. Ale to my nie sme. Práve naopak. Okradnutí sme boli my, a navyše vôbec nás nie je málo. Je nás oveľa oveľa viac.

V roku 2010 evidovala daňová správa pohľadávky u 4 995 podnikateľských subjektov  (z toho FO 3374 osôb) v úhrnnej hodnote 1,598 mld. eur. Áno, je to skoro 1,6 miliardy eur. V tom období daňová správa evidovala zvlášť FO – fyzické osoby (331 000 eur)  a PO – právnické osoby (1,267 mil. eur). Ku koncu septembra 2019 finančná správa eviduje zoznam daňových dlžníkov už u 82 091 osôb a pre istotu už nerozlišuje medzi fyzickými a právnickými osobami.

A že sa nám darilo? Samozrejme. Úhrnom sú dnes pohľadávky finančnej správy voči daňovým dlžníkom vo výške 3,216 mld. Eur. Za deväť rokov narástli viac ako dvakrát! Tomu sa povie ekonomický rast. Ale koho, keď nie náš?

Určite ste nezabudli, koľko živnostníkov a malých podnikateľov  sa dostalo do druhotnej platobnej neschopnosti pri reštrukturalizácia Váhostavu, či pri výstavbe našich ekonomických lodí... Nezabúdame ani na dobrého „strýčka“, ktorý naučil ďalších „podnikateľov“ zlučovaniu firiem až do ich výmazu z obchodného registra, resp. predaja obchodných podielov.

A ešte dôsledok!?

Podľa Centrálneho registra exekúcií sa viedlo do polovice novembra 2018  na Slovensku celkom 4 636 374 exekúcií.  Keďže bolo u nás v tom čase 5 450 421 trvale žijúcich osôb, z toho 858 000 detí, vyzerá to tak, že na jedného dospelého obyvateľa Slovenska pripadá najmenej jedna exekúcia. Povedzte mi. Je toto normálne?

Rozdelenie exekúcií:

-          Voči FO:    2 367 296 konaní

-          Voči FO – IČO:  629 167 konaní

-          Voči PO:   1 639 911 konaní

Ide o exekúcie od roku 1996. A pozor, nezľaknite sa, z uvedeného celkového počtu je až 1 639 911 vedených viac ako 5 rokov.  (Zdroj Slovenská komora exekútorov, 18.11.2018)

Zamyslime sa teda spoločne

Kto mal a má prospech z nezaplatených faktúr svojim veriteľom? A v akej výške boli ? Keď len pohľadávky finančnej správy na daniach predstavujú sumu 3,216 mld. EUR... 

Slovenská komora exekútorov takýto údaj vo svojich štatistikách nemá a ani to nemá podľa ich vyjadrenia v pracovnej náplni zisťovať. Rozumiem. Ale prečo tento údaj, judikátne pohľadávky podnikateľských subjektov ( živnostníkov, samostatne hospodáriacich roľníkov a právnické osoby),  nezverejňuje finančná správa?

Na toto je asi fakt ťažká odpoveď.  

Museli by sme priznať, že tu niekto zlyhal. Ale kto?

  1. Zákonodarná moc?
  2. Výkonná moc?
  3. Alebo vieme podľa bodu 1. a 2., že existujú väzby medzi pohľadávkami a záväzkami k jednotlivých osobám?

Kto má teda z toho prospech?

Slovenských milionárov kríza v roku 2009 podľa dostupných zdrojov výrazne nezasiahla. Ich počet podľa výsledkov World Wealth Report 2010 bol 2 770. Dnes  na  Slovensku je tých dolárových milionárov asi 10 000. Z Wealth Report od J&T Banky vyplýva, že hoci sú tvorba a udržanie bohatstva v súčasnosti náročnejšie, až tri štvrtiny z oslovených klientov banky vlani zbohatli, pätina dokonca o viac ako 10 percent. (Zdroj: 02.11.2019 denníkn.sk)

Význam malých a stredných podnikov v slovenskej ekonomike vystihuje viacero ukazovateľov. Aj v roku 2017 tvorili 99,9 % z celkového počtu podnikateľských subjektov v slovenskom hospodárstve, zamestnávali okolo troch štvrtín (73,8 %) aktívnej pracovnej sily v podnikovej ekonomike a viac ako polovicou (53,6 %) sa podieľali na tvorbe pridanej hodnoty.

Počet aktívnych podnikateľských subjektov evidovaných štatistickým úradom v roku 2017 dosiahol 567 793, z toho 567 131 predstavovali MSP. Z celkového počtu podnikov bolo 97,0 % mikropodnikov (550 016), presne 2,5 % (14 159) malých podnikov a 0,5 % (2 956) stredných podnikov.

Počet aktívnych evidovaných veľkých podnikov dosiahol 662. Ich podiel predstavoval 0,1 %. (Zdroj: SBA - Správa o stave malého a stredného podnikania v Slovenskej republike v roku 2017)

Záver:

Nám živnostníkom doteraz nikto nepomohol. Na vlastnej koži som si overil, že nemáme oporu v súčasných politikoch. Možno nerozumejú našim potrebám. Zrejme preto, že rozumejú potrebám niekoho iného a my živnostníci ich moc nezaujímame. Neprešli svoju cestu v našich topánkach. Chápem. Kráčajú vo svojich vlastných. Preto som presvedčený, že do parlamentu musia ísť ľudia ako som ja, ľudia, ktorí majú podobné skúsenosti a vedia ako ťažké je na Slovensku na seba zarobiť a vydobyť si tu spravodlivosť. Nebudú to však tí, ktorí nás živnostníkov pokladajú za robošov a zlodejov, lebo majú milióny vo vrecku.

Ing. Ján Plesník, podpredseda strany SOLIDARITA - Hnutie pracujúcej chudoby

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?